Typologia sprawców

 W 1997 roku amerykańscy psycholodzy prowadząc w Stanach Zjednoczonych kampanię przeciw
  przemocy w pracy wyróżnili trzy typy firmowych prześladowców :
          1.  Chroniczny
          2.  Przypadkowy
          3.  Oportunista

                                                   1. Chroniczny
         To typ któremu prześladowanie ofiary sprawia autentyczną satysfakcję, u podstaw jego zachowania leżą najczęściej zaburzenia osobowości.

                                                    2. Przypadkowy
         Sprawia wrażenie człowieka nieświadomego skutków swoich działań.

                                                    3. Oportunista
        Typ najczęściej spotykany w dążeniu do rozwoju własnej kariery, nie cofnie się przed żadnym zachowaniem.Jeżeli dochodzi do wniosku, iż szykanowanie pracownika ułatwi mu awans, może być pewnym
że podejmie tego typu działanie. Warunkiem są jedynie sprzyjajace okoliczności organizacyjne - atakuje gdy wyczuwa słabość swej ofiary.


                                                   Klasyfikacja obrazowa
 W książce pt."Bull at work" ( " Oprawca w pracy") autorzy proponują bardziej obrazową klasyfikacje prześladowców wyróżniając cztery typy:

             1. Dwugłowy wąż lub  doktor Jekyii i mister Hyde
Miła powierzchowność , sympatyczny sposób bycia powoduje że pracownicy chętnie mu się zwierzają.Zdobywa w ten sposób informacje wykorzystując w niecnych celach.Oczekuje od pozostałych pracowników, że będą dostarczać pognębiających upatrzoną ofiarę.
              2. Wieczny kłamca
Kwestionuje wszystkie dokonania podwładnego, nieustannie doszukuje się błędów, manifestacyjne okazywanie braku szacunku,ignorowanie podwładnego, przybieranie niedbałych póz w trakcie rozmowy.
Napastliwy sposób prowadzenia rozmowy, lekceważenie wypowiedzi pracownika
               3.Dyktator
Nieustannie demonstruje ogrom swojej władzy,dążąc do całkowitego zniewolenia wybranej ofiary.Jest on tu ''PANEM I WŁADCĄ'' reszta to tylko pionki.
               4.Krzykliwy mimi 
Zachowuje się w sposób wyjątkowo hałaśliwy, impulsywnyi jest wybuchowy.Wprowadza atmosferę nieustannego strachu , nerwowości i zastraszenia

                                     Mobing a konflikt
W przypadku konfliktu partnerzy mają, kontrole nad rozwojem wydarzeń.W mobbingu jedna ze stron czyli ofiara zazwyczaj pozostaje w relacji zależności, w stosunku do prześladowcy.Zjawisko przestaje istnieć w momencie w chwili odejscia osoby nękanej z miejsca pracy.




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz